Historie sportu

15. 2. 2022

První poznatky o požárním sportu nebo také hasičském sportu přinesl Ing. Pavel Stoklásek po návštěvě Sovětského svazu. Stalo se tak roku 1967. Také se stal jedním ze zakladatelů tohoto sportu. Cílem bylo zvýšení obratnosti, rychlosti a fyzické zdatnosti hasičů. První mezinárodní soutěž se konala roku 1968 v Leningradu. Reprezentoval nás tým z rychle sestavených hasičů z Prahy. Překvapivě se jim nedařilo vůbec špatně. Přivezli si totiž stříbrnou medaili z požárního útoku. Následující roky už náš tým měl větší přípravu, proto i výsledky z jednotlivých disciplín byly mnohem lepší než poprvé. V roce 1970 bylo rozhodnuto o zařazení požárního sportu do výkonu služby profesionálních hasičů. Stal se tak součástí jejich odborné a fyzické přípravy. První celostátní soutěž se konala v roce 1970. Na této soutěži byla nalezena spousta chyb a to v organizaci, nesjednocenosti pravidel, nesplnění technických požadavků překážek a taky chyběl tým kvalifikovaných rozhodčí. Do dalšího mistrovství byla většina chyb odstraněna. V průběhu 90. let 19. století došlo ke stagnaci požárního sportu u profesionálních hasičů. Velký podíl na rozvoji tohoto sportu mělo Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Díky tomu jsou prvky požárního sportu uplatňovány v soutěžích pro děti a mládež, protože do té doby se tento sport týkal jenom hasičů starších 18 let.

sport-hitorie-1.jpg